Cestovatelský Hlavenec    BESEDY CESTOVATELSKÉHO HLAVENCE  
 
 

 

 


 

 
thn00004.jpg Tuk-tukem z Bangkoku až na Moravu – Tomáš Vejmola 22.listopadu 2019

Vyprávění o dobrodružné cestě s 35 let starým tuk-tukem z thajského Bangkoku přes Myanmar, Indii, Nepál, Írán, Turecko a další země až do České republiky. Žihadlo, jak tuk-tuk Tomáš pojmenoval, projelo 11 zemí, ujelo přes 13 tisíc kilometrů a absolvovalo na tisíc oprav. Beseda o zážitcích s motory, kopci, kulturami, policisty a celníky, o bláznivých nápadech a roce na cestě …
thn_2.jpg Na kole a v kajaku kolem světa – Matěj Balga, 22. března 2019

Vyprávění o tom jak lze objet zeměkouli na kole a kajaku za 1000 dní… Vyprávění o dobrodružné cestě kolem světa s rozpočtem 2€ na den, ve kterou se změnil původní záměr dojet „jen“ na konec Hedvábné stezky. Vyprávění o ztroskotání na opuštěném ostrově v Karibiku, kdy přišel o skoro všechny věci a moře mu vyplavilo jedinou věc. Láhev rumu. Vyprávění o nevídané plavbě vlastními silami po Amazonce, o cestě Afrikou přes Strážný zpátky domů…
thn__DSC2594.jpg S batohem nejen po sečuánsku Petr Kvarda a Pavel Chlum, 23. listopadu 2018

Cestovatelé nás provedli dvanácti provinciemi nejlidnatější země světa, kterou navštívili v roce 2015. Na své cestě ušli 160 km pěšky, 500 km se plavili lodí, 2500 km jeli autobusy a 3000 km strávili ve vlaku… Navštívili Čínskou zeď, Zakázané město i Náměstí nebeského klidu, Yungangské jeskyně a Terracotovu armádu. Okusili plavbu po řece Jang Tze s prohlídkou největší přehrady na světě Tři soutěsky nebo jízdu rychlovlakem Maglev rychlostí přes 430km/h.
thn00006.jpg Ztroskotání v Austrálii – Martin Doleček, 24. března 2018

Poutavé vyprávění o ztroskotání u východního pobřeží Austrálie, kde není kromě mořských krokodýlů, hadů a divokých prasat vůbec nic. Vyprávění o tom, jak Alya skončila těžce poškozená a neschopná další plavby, a jak to všechno nakonec dopadlo…
thn00003.jpg Afrikou, ve stopách expedice LAMBARÉNÉ – Markéta a Jarek Ficovi, 24. listopadu 2017
Vyprávění o cestě po zemích Jižní a Západní Afriky. Dají se v Angole koupit „krvavé diamanty“? Je Demokratická republika Kongo skutečně demokratická? Kdo převezme vládu po 93letém prezidentu Mugabem? Přežijí nás deštné pralesy?
 
thn00002.jpg Neuvěřitelná Severní Korea – Martin Klimenta, 24.3.2017

Severní Korea je velkolepá a velkolepě prázdná. Diktátorská dynastie zotročuje ke svým hrátkám a zájmům zbytek národa. O této tajemstvím opředené zemi, o Pchongjangu i o místech, která jsou zahraničním návštěvníkům dostupná jen zřídka a o jedinečných přírodních krásách vyprávěl Martin Klimenta, který Severní Koreu navštívil 4x v posledních dvou letech.
thn00001.jpg Mongolsko - Zamrzlý ráj – Vašek Sůra + výstava fotografií Mrazivé Jizerky – Roman Grebson Grebeníček, 25.11.2016

Poutavé vyprávění známého českého polárníka o letošní expedici do Mongolska. Václav Sůra a Petr Horký přešli pěšky zamrzlé jezero Khuvsghul v šamanské oblasti severního Mongolska. Dosud se nikomu nepodařilo překonat 150 km trasu ve třicetistupňových mrazech bez jakékoli pomoci zvenčí…
 
thn00002.jpg Na kole Jižní Amerikou – Monika a Jirka Vackovi, 30.září 2016

5. září 2009 vyrazili z kolumbijské Bogoty přes celý jihoamerický kontinent. Vrcholem expedice byl přejezd drsného Altiplana, nádherný NP Huascarán, plavba po Galapágách nebo návštěva ledové Antarktidy. Za 253 dní projeli devět zemí Kolumbii - Ekvádor a Galapágy - Peru - Bolívii - Chile a Velikonoční ostrov - Argentinu - Uruguay – Paraguay - Brazílii, podívali se až na samý jih kontinentu a po 14.224 km ukončili svoji dobrodružnou cestu v brazilském Rio de Janeiru.
thn00002.jpg Himaláje - utajená země Horní Dolpo – Radka Tkáčiková, 11.3.2016

Nejvýše obydlená izolovaná oblast na hranicích s Tibetem přístupná pouze přechodem pětitisícových sedel. Zde se života civilizace ještě nedotkla, skanzen či skutečnost, jak je možné přežít v tak nehostinné krajině? Příběh o vysokých horách, o budhistické kultuře
a o úžasných lidech, kteří jsou přímými potomky Tibeťanů.

Pozvánka
thn00001.jpg Sám na plavbě kolem světa - Dobrodružství v Pacifiku - Martin Doleček, 27.11.2015

Svým vypravěčským umem tento ,,námořní svéráz" okořenil své poutavé vyprávění o bouřích i bezvětří, o veselých zážitcích a exotických místech naší planety při cestě přes Panamský průplav, Tichý oceán, ostrovy Galapágy, Markézy, korálové atoly Tuamotus, Tahiti, království Tonga, Tasmánské moře až na Nový Zéland… Zaplněný sál hlaveneckého hostince U Jelena pozorně poslouchal o další přípravě a nutném dovybavení lodi na Novém Zélandu a následné ničivé bouři při plavbě na ostrov Nová Kaledonie . O dramatických momentech v Korálovém moři na plavbě do Austrálie, kde jeho loď Alya II přišla o kormidlo a Martin bojoval nejen o záchranu lodi, ale i o svůj vlastní život...
thn00008.jpg Horoucí Antarktida – Mára Holeček, 27.3.2015

Mára je výborný horolezec s osobitým humorem, ve kterém je cítit, co má za sebou. Když zrovna nevisí ve stěně někde mezi Adršpachem, Himalájí a Andami, baví se přednáškami o svých výkonech ve velehorách a místech, kde se životní podmínky příliš neslučují s těmi normálními pro život běžného člověka.
thn_1 Uvod.jpg Špicberky bez vrcholu - Vašek Sůra
a výstava fotografií Pohledy do Jizerek - Roman *Grebson* Grebeníček, 28.11.2014


Besedu o Špicberkách zahájila malá vernisáž výstavy cestovatele a fotografa Romana *Grebsona* Grebeníčka, který ve svých fotografiích skládá hold kráse a kouzlu Jizerských hor.

Polárník Vašek Sůra sám o sobě říká, že je "polárnický srdcař" - nejezdí na dovolené za teplem, ale volí extrémní severské destinace. Jako čtvrtý Čech stanul na Severním pólu. Účastnil se mnoha polárních expedic, 2x podnikl výpravu na arktické souostroví Špicberky. A právě jeho poutavé vyprávění o zážitcích z této expedice zcela naplnilo sál v hostinci U Jelena v Hlavenci.
thn_1.jpg Mongolsko - přes hory k jurtám, kočovníkům a přírodě - Jiří Lehejček. 10.10.2014

Na svoje měsíční putování po Mongolsku se Jirka Lehejček vydal s kolegy nejprve transsibiřskou magistrálou, na místě pak stopem a přecpanými UAZy. Nahlédneme do tajů mongolské kuchyně, která je i přes přemíru pohostinnosti tvrdým oříškem pro každého cestovatele. . .
 
thn_10.jpg Cestou necestou Severním Irákem - Lukáš Synek, 4.4.2014

Na svých cestách se Lukáš soustředí především na přírodní krásy a rád navštěvuje takzvané "země, kam se nejezdí".
Jednou z nich je irácký Kurdistán, kam po jedné průzkumné výpravě dokonce vedl první český zájezd po pádu režimu Saddáma Husajna. Jen šílenec se může vydat na dovolenou do Iráku, a navíc tam cestovat stopem, klábosit s Pešmergy ozbrojenými brněnskými samopaly...
thn_1.jpg Zaostřeno (nejen) na Novou Kaledonii - Roman Vehovský, 29.11.2013

"Tak jako si nejde v nevěstinci koupit lásku, tak si ani nelze v cestovce koupit dobrodružství. Opravdové věci na prodej nejsou. Cenné zážitky občas bývají "zaplaceny" nepohodlím, potem a sebezapřením. Ovšem čím více zaplatíme, tím více se nám dostane." Roman Vehovský
thn_1.jpg Setkání na Pólu chladu - Vašek Sůra, 27.9.2013

Svoje první polární dobrodružství prožil Vašek v devíti letech díky knize Strýček Eskymák, kterou napsal Eskymo Welzl.
A tehdy začal snít o výpravách do vzdálených polárních končin. Touha po dobrodružství, adrenalinové zážitky z lezení se daly skloubit v povolání výškového montéra televizních vysílačů. Horolezecká práce na stožárech, mnohdy v mrazech a ve výškách až 400 metrů, byla dokonalou průpravou pro budoucího polárníka . . .
thn_7.jpg Bolívií z pralesů až k vrcholkům hor - Martin Mykiska, 12.4.2013

Martin vede život o jakém sní snad každý malý kluk: cestuje na vlastní pěst po světě a o svých cestách píše knihy. Pracoval rok v Antarktidě na české polární základně ležící na shetlandském ostrově Nelson, projel Pákistán, Afghánistán, strávil pět měsíců v Himalájích v Ladaku, několik měsíců na Aljašce nebo v zemích Latinské Ameriky.

 
thn00001.jpg Stopem do Austrálie - Roman Vehovský, 19.10.2012
Koho by alespoň jednou v životě nenapadlo nechat doma každodenní starosti, sbalit si do batohu pár nejnutnějších věcí a vyrazit do světa?

Když se Roman v září roku 2002 doma loučil slovy "Tak se tady mějte, za pár let jsem zpátky" a vyrazil stopem ze Štěpánkovic u Opavy přes Asii do Austrálie, neměl ponětí, že se jeho putování protáhne téměř na sedm let.
thn00001.jpg Rallye Dakar a Jižní Amerika - Jaroslav Šíma, 13.4.2012
Chile – Argentina – Peru – Bolívie – Chile
Jarda je jeden z nejznámějších českých motoristických cestovatelů a dobrodruhů. Jako novinář napsal bezpočet článků a vyzkoušel nejrůznější značky motocyklů. Nejvíce kilometrů ujel s Hondami (více jak 450 000 km) a Jawami (celkem 350 000 km). Pak už následovala celá řada dalších motocyklů, se kterými dokázal ročně ujet kolem 70 000 km. Posledním takovým motocyklem je BMW F 800 GS...

thn00001.jpg

Africká zastavení - Petr Slavík, 4.11.2011

Petr Slavík, fotograf divočiny, cestuje, aby viděl a fotografoval zvířata v jejich přirozeném prostředí. Horské gorily v Ugandě, sněžný levhart v Himalájích, nártouni v zelené džungli Bornea, harpyje, mystický dravec Venezuely . . . Petr je autorem několika publikací, držitelem mezinárodních ocenění za své snímky a organizátorem expedic za faunou tohoto světa.
 

thn00003.jpg Trabantem napříč Afrikou - Dan Přibáň, 13.5.2011

2 válce, 2 takty, 2 trabanty, 20 000 kilometrů. Pouštěmi, horami, pískem i bahnem. Proč? Protože to prý nejde. Fotografiemi a videem napěchovaná přednáška z cesty dvou malých trabantů napříč jedním velkým kontinentem.
Trabantem z Prahy přes jedenáct afrických států - Tunisko, Libyi, Egypt, Súdán, Etiopii, Keňu, Tanzanii, Zambii, Botswanu, Namibii a JAR do Kapského města.
 

thn00001.jpg

Tajemná Kamčatka, zapomenutý Ural aneb Tramvají do tajgy - Jiří Rak, 7.1.2011

Jiří Rak vypráví o svých zážitcích ze svého dlouhodobého pobytu v Rusku.
thn00001.jpg Milion kroků přes Bajkal - Vašek Sůra, 19.11.2010

Vyprávění o expedici Bergans Bajkal 2010, během které Václav Sůra a Pavel Blažek uskutečnili téměř 700 km dlouhý první český přechod (na délku) zamrzlého jezera Bajkal na Sibiři. Přechod byl úspěšně ukončen 19.3.2010 ve 13.01 irkutského času (GMT+8) po 24 dnech a 6 hodinách strávených na ledě.
 
thn00001.jpg Amerikou na motocyklu - Igor Brezovar, 10.9.2010

5 měsíců - 18 států - 50 000 kilometrů na cestě oběma americkými kontinenty. Na své motorce projel více jak 100 zemí na všech kontinentech světa.
Motto: "Je lepší být na cestách mezi dobrými, chudými, příjemnými, skromnými lidmi, než zůstat doma obklopen penězi a čekat na smrt."
 

thn00004.jpg

Milenky, ženy a bohyně ve starém Egyptě - Michael Balík, 27.3.2010

Poutavé vyprávění Michaela Balíka o starém Egyptě tak, jak ho neznáme. Egypt z pohledu účastníka mnoha expedic Egyptologického ústavu.
"Cestovatelský Hlavenec" Vás zve na besedu s promítáním JIŽNÍ AFRIKA 2009
v pátek 11.9.2009 od 19.00 hod. v hospodě U Jelena.
thn00001.jpg Africké souostroví Špicberky - Václav Sůra, 4.4.2009

Promítání unikátního dokumentu a vyprávění o polární expedici z roku 2008, věnované 80. výročí letu vzducholodi Italia a památce cestovatele Františka Běhounka.
 
   

 

 

Obec Hlavenec  2001-2016